Skip to main content

Poznaj zalety jedzenia kiszonek!

 

Czy zastanawiasz się czasem nad tym, jaką bombą witamin są kiszonki? Można się pokusić nawet o nazwanie kiszonek mianem superfoods! Żywność poddana kiszeniu jest lżej strawna i ma bardzo wysoką wartość odżywczą (dużo witamin i minerałów oraz błonnika), a przy tym niewielką wartość kaloryczną. Jednak przede wszystkim kiszonki to naturalne probiotyki. Poznaj 12 najważniejszych zalet kiszonek:

 

Zalety jedzenia kiszonek infografika

Kiszenie zwiększa strawność i eliminuje z produktów część substancji uważanych za niepożądane, np. gazotwórcze cyjanki, tioglikozydy.

Kiszone produkty poprawiają trawienie i ułatwiają przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej. Wspomagają perystaltykę jelit – to bardzo ważne w profilaktyce i leczeniu zaparć. Drobnoustroje kwasu mlekowego regulują skład mikrobioty, działając korzystnie na pracę przewodu pokarmowego.

Owoce i warzywa poddane fermentacji znacznie wzmacniają odporność organizmu. Bakterie probiotyczne niszczą lub osłabiają patogeny, które wywołują część schorzeń. Dodatkowym wsparciem dla układu immunologicznego jest zawarta w kiszonkach witamina C.

Produkty fermentowane są bogate również w witaminę E. Witaminy A, C i E to silne przeciwutleniacze – w związku z tym zawierające je kiszonki przeciwdziałają starzeniu się organizmu i zmniejszają ryzyko zachorowania (np. na nowotwory).

Fermentacja zwiększa przyswajalność wapnia i żelaza, co jest istotne w leczeniu i profilaktyce osteoporozy, osteopenii i anemii. Kiszonki są też dobrym źródłem innych składników mineralnych, np. potasu, magnezu, fos­foru.

Spożywanie fermentowanych warzyw i owoców obniża poziom cholesterolu – między innymi dzięki temu, że niektóre bakterie mikrobiotyczne przetwarzają go w sterole. Na uregulowanie poziomu cholesterolu korzystnie wpływa wysoka zawartość błonnika w kiszonkach.

Kiszonki regulują stopień wchłaniania cukru we krwi, dzięki czemu są polecane w profilaktyce i wsparciu leczenia cukrzycy.

W procesie kiszenia powstaje także acetylocholina – ten związek chemiczny działa wielostronnie. Poprawia perystaltykę jelit, obniża ciśnienie krwi i jest neuroprzekaźnikiem, czyli wspomaga przekazywanie bodźców nerwowych. Substancja ta wpływa więc na czynność serca oraz pracę przewodu pokarmowego.

Bakterie kwasu mlekowego korzystnie wpływają na procesy metaboliczne, a także regulują skład mikroflory przewodu pokarmowego. Ponadto probiotyczne kultury bakterii rozwijają się jeszcze lepiej dzięki towarzyszącym im zawartym w kiszonkach prebiotykom.

Jakie kiszone specjały polecamy Wam szczególnie?

 

Kiszona kapusta, która jest nie tylko doskonałym źródłem witaminy C, ale również poprawia metabolizm oraz wpływa pozytywnie na układ pokarmowy. Kapusta kiszona ma także działanie przeciwnowotworowe, dzięki obecności naturalnych przeciwutleniaczy (witamy C, A i E). Dodatkowo sok z kiszonej kapusty poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego.

 

Zakwas z buraka – mamy w nim pełen zestaw witamin i mikroelementów, a także naturalne probiotyki, dzięki czemu jest on dla naszego organizmu osłoną i wsparciem.

 

Kimchi Owocowe (Wegańskie)  – jemu poświęcimy osobny wpis na blogu  – już wkrótce…

 

Widzisz? Same plusy!

Bez wątpienia zalety kiszonek wpłynęły na ich coraz większą popularność – pamiętaj o tym, że włączenie kiszonek do swojego menu wspomaga odnowę flory bakteryjnej, osłabionej np. antybiotykoterapią lub częstym stosowaniem popularnych leków przeciwbólowych.

Leave a Reply